יום חמישי, 1 בינואר 2009

הקורבנות הקטנים של הפריימריס

ביום האחרון של שנת 2008 יכלו הקוראים הזריזים להבחין בתכונה מסויימת בדף השיחה של אחד ממפעילי המערכת. הוויכוח עצמו שהביא לדיון בדף השיחה תחת הכותרת "התנהגות לא ראויה" איננו חשוב ואפילו איננו מעניין. בנוסף, מוקדם מדי בכדי להעיר על התוצאה המיידית של הדיון - טריקת דלת של המפעיל המדובר. בשורות הבאות אני מבקש להצביע על התנהלות שיחת הנזיפה עצמה ולהזהיר מפני הבאות.

קוראי הבלוג כבר מכירים את הקשר האמיץ בין הנפשות הפועלות ובעלי הזיכרון יכולים לראות את השתקמותה של הרשת החזקה ביותר מוויקיפדיה (שכחנים וקוראים חדשים יוכלו להתוודע לנושא, למשל, בפוסט "הבטחות צריך לקיים"). והנה, שוב נזעקת פטרונית הרשת להגן על הפאונים. הדינמיקה כמעט מעליבה בגסותה: האחת פונה למפעיל ונוזפת בו (בצדק או שלא, לא ממש משנה). מיד מתייצבים שני פאונים זוטרים ומחזקים את דבריה ומלבים את האש. מי יודע, אולי יעלה בידם להוציא את הצד השני מכליו ולקצור תואנה לבקשת חסימה. האיומים כבר באוויר והפטרונית יכולה להישען בסיפוק על משענת כורסתה וללחוץ בהנאה על כפתור הרענון. כישוריה האישיים כבר אינם נחוצים וכדור השלג כבר מתגלגל במורד ללא עזרתה. עדת הזאבים כבר שוסתה בקורבן התורן.

אז למה חשוב לכתוב על זה? ראשית משום שהדינמיקה מכוערת והמניפולציה שמאחורי הקלעים זועקת לשמים. שנית, משום שכפי שכתבתי לעיל, אחרי כמה חודשים בהם נראה היה שהרשת איבדה משהו מחוסנה, נראה שהיא משתקמת, ועל כל החרדים מפני נפילתה של ויקי בידיה של חבורה יכולת כל, יהיה הרכבה אשר יהיה, לזקוף את אזניהם ולעמוד על המשמר.

אבל הסיבה האמיתית לחשש טמונה דווקא בעברה האחר של ויקיפדיה, בהודעת הפרישה (שלא התממשה) של אחד משלושת הבירוקרטים מאמצע נובמבר 2008. הקשר המדאיג הוא הכרזת המועמדות של הפטרונית על המשרה שהתפנתה, לכאורה, ולסמן את כוונותיה לעתיד לפני כשבועיים. דבריו של השליח אינם תמימים כלל וכלל, ואפילו לו היו כאלו, הרי שהם משקפים הלך רוח המתקיים בדיונים סגורים. סביר להניח שלעצם נזיפת ההתנהגות עליה סופר בראש רשומה זו יש משמעות באותו מסע בחירות שטרם התחיל בו מנסה המועמדת למצב עצמה כמשכינת שלום, שוטרת קשוחה, וכמי שראויה לתפקיד הנחשק המאפשר לה לקרוא מפעילים לסדר. אולי מדובר בבדיחה ותו לא, ואזי היא פשוט סרת טעם. אבל היא גם מלמדת על הכר הפורה בו היא אמורה להיות אפקטיבית - מקום בו מועמדות שכזו איננה מופרכת לחלוטין. אם נוסיף לזה את העובדה שכבר עכשיו אחד משלושת הבירוקרטים הוא מבכירי הרשת החברתית האמורה, כיצד תראה קהילת ויקיפדיה, ווויקיפדיה עצמה, עם שניים שכאלו?

ואולי אני מלין על האנשים הלא נכונים, וההיצע לתפקיד הוא הוא שהופך את המועמדות לאפשרית. פרשנות זו תולה את האשם בקהילה כולה, שבחודשים האחרונים איבדה אחדים בטובי כותביה, מנטריה, מפעיליה וחבריה, ועולם כמנהגו נוהג. אמרה ידועה אומרת שכל עם מקבל את המנהיגים שמגיעים לו, אולי כך גם קהילת ויקיפדיה, אם לא תשכיל להתנער מהעשבים השוטים ולאמץ לחיקה עמודי תווך שמאסו במצב הנוכחי.

8 תגובות:

אנונימי אמר/ה...

לדעתי הניתוח שלך קצת מוגזם ואף שגוי הפעם: אני מסכים שה"רשת" שאתה מדבר עליה נחלשה בזמן האחרון, הן בגלל משתמשים שפרשו/יצאו לחופשה/צמצמו פעילותם במידה משמעותית, והן בשל בקיעים שנתגלו בין חברים שנותרו ברשת, בקיעים שלפחות חלקם נובעים מעניינים אישיים שמקורם מחוץ לוויקיפדיה.

האם הפרשה שאתה מצביע עליה מלמדת אותנו אחרת? אני חושב שלא, יש לראות את הדברים בקונטקסט הנכון. הקונטקסט במקרה זה הוא הצבעת המחיקה על רצח תאיר ראדה, ונדמה לי שלא צריך להיות גאון בשביל להבין שבפרשייה זו לא ניתן לומר שה"רשת" הוכיחה את כוחה. למעשה, לטעמי היא דווקא הוכיחה את חולשתה, חולשה שעד היום לא הייתה נראית לעין.

ייתכן שאני טועה, שלא מדובר בחולשה אלא ביוהרה, אבל גם זו היא בעצם סוג של חולשה.

Harel אמר/ה...

קראתי את הפוסט בעניין רב, והשתכנעתי שטוב שלא מימשתי את מחשבות הפרישה שבאו לי ברגע של חולשה שאני מקווה שלא ישוב. אנא התנחם בכך שגם אם אעזוב בבוא היום, אקפיד למסור את המפתחות לידיים הראויות לכך ולא לכל דיכפין.

אנונימי אמר/ה...

מעניין שלא הגבת על ההצבעה האחרונה והתמוהה מאוד בהצבעת המחיקה על תאיר ראדה. ספק רב אם זה משתמש אותנטי. חבל רק שכל פעם אתה מקפיד לא למתוח ביקורת על ההתנהגות הבזויה של אלה שאינם ב"רשת" (ויש רשת אחת בלבד - רשת כותבי האנציקלופדיה).

אהרן בן טובים אמר/ה...

לאנונימי הראשון - תודה על הפרספקטיבה הנוספת. אני חושב שהתמקדותך באירוע עצמו מסתירה לך את התמונה הגדולה יותר עליה ביקשתי להצביע. יחד עם זאת אני מסכים שהרשת המדוברת חוטאת ביוהרה, וגם זו סוג של חולשה.

להראל - אני שמח מאוד על דבריך. אם הבלוג הזה סיפק מרחב מתאים לכך שתוכל להביע את דעתך זאת - הוא כבר מילא את מטרתו. אודה ולא אבוש שלעתים עולה בי הספק אם הבלוג הזה יותר מועיל או יותר מזיק. עכשיו אני כבר יודע את התשובה.

לאנונימי המגיב לדברי הראל - הראל כבר הגיב כאן בעבר, ומעולם לא התעורר בי החשד שלא בו מדובר. אין לי שום דרך לוודא זאת. אני רק יכול להניח שאם מדובר במתחזה, ויסבו את תשומת ליבו של הראל לדבר והוא יתנער מהדברים, או אז ברור יהיה שהדברים אינם דבריו והתעלומה תבוא על פתרונה. עד אז אני מניח שהדברים הם אכן דבריו ומביעים את דעתו.

Harel אמר/ה...

לבעל הבלוג, אני חושב שהאנונימי שכתב אחריי פנה אליך ולא אליי, ושלא הבנת נכון את דבריו. אבל שמא אני טועה.


וחשוב פחות: איך אוכיח שאני הוא אני? בינתיים תצטרכו להאמין לי. אני יכול למשל לבצע עריכה יזומה כלשהי מהחשבון שלי, אבל אני מעדיף שלא להפנות תשומת לב מהוויקיפדיה לכאן שלא לצורך.

יוספטל אמר/ה...

כל מה שכתבת לגבי מנהיגת הרשת החברתית - נכון. יש לעצור את התופעה המגעילה הזו. הגיוסיאדה שהיא מחוללת לא הולמת למקום כמו ויקיפדיה - יש להוקיע אותה. חבל שהיא צברה כוח כה רב, כך שהיא בלתי ניתנת לעצירה.

אנונימי אמר/ה...

בלוג מעניין. חבל שהוא מתעדכן לעתים כה רחוקות.

אנונימי אמר/ה...

מה עם עוד פוסט? חבר, אתה חסר.